Korábban olvasóink ezt megszavazták már, de most szigorúan tudományos alapokon nézve is a kutyák kerültek ki győztesen. A New Scientist 11 kategóriában vetette össze a kutyákat a macskákkal, és ha csak egy hajszállal is (6:5), de a kutyusok nyertek. (A cikkben leggyakrabban idézett kutató Miklósi Ádám, az ELTE Etológia Tanszékének vezetője.)
Nézzük az eredményt kategóriákra bontva!
1. Agykapacitás - Bár a kutyák agya nagyobb, testtömegük százalékában nézve már a cicák állnak jobban, és ha az agykéreg neuronjainak számát vetjük össze, már nem is kérdés, hogy ezt a menetet ők nyerték.
2. Az emberrel közös múlt - A kutyák háziasításának időpontjáról eltérő feltételezések vannak, de ha a legszűkmarkúbb 16 ezer évet vesszük alapul, a macskák akkor sincsenek sehol a 9,500 évükkel. 1:1
3. Kötődés a gazdához - Míg a kutya-gazdi viszony a gyermek-szülő kapcsolatra emlékeztet, a macskák természetüktől fogva jóval távolságtartóbbak. Máris vezet a hazai csapat, 2:1.
4. Népszerűség - Ezt sem hagyhatjuk figyelmen kívül. A 10 legnagyobb macskatartó ország összesített cicaállománya 204 millió, míg a 10 legnagyobb kutya-nagyhatalom csak egy 173 milliós blöki-hadsereget tud felmutatni. 2:2.
5. Értelmi képességek - Rico, a border collie kutyus 200 szót képes megérteni. Hasonló kvalitású macskáról nem tudunk, de Miklósi szerint a macska képességei sem sokkal rosszabbak, csak nem érzi magát motiváltnak a mutatványok megtanulására. Összességében azonban ez a kör a kutyáké. 3:2.
6. Problémamegoldás - A kutyák ebben egyértelműen jobbak. De minél engedelmesebb egy kutya, annál kevésbé képes önmagától megoldani problémákat. Ezeknek az ebeknek szükségük van a bátorításra. De azért ezt is a kutyák nyerték, 4:2
7. Hangképzés - A macskák mértékkel és megfelelően időzítve használják a nyávogást, plusz még dorombolni is tudnak, míg a kutyák gyakran őrületbe kergetik a szomszédot, vagy magát a gazdit is az állandó ugatással. 4:3.
8. Betaníthatóság - Látott Ön már vakvezető macskát?
Na, ugye. 5:3
9. Érzékek - Meglepő módon az átlag macska szaglása jobb, mint az átlag kutyáé. Ezen felül jobban lát sötétben, és jóval szélesebb frekvenciatartományban hall. Egy pont Garfieldéknak. 5:4.
10. Környezetbarátság - A kutyák ökológiai lábnyoma nagyobb, erről már volt szó a blogon korábban. Garfieldék egyenlítettek. 5:5.
11. Hasznosság - Állítsuk szembe a vakvezetést, házőrzést, drogkeresést, nyájterelést az egérfogással, és máris megvan a párbaj győztese!
Kutyák-macskák: 6:5.
Kommentek