Új divat terjed mostanság a kutyatenyésztők- és tartók körében: a „designer dog"-jelenség, ami annyit tesz, hogy különböző fajtatiszta kutyák keresztezése által új típusokat „terveznek”. Az így létrejött kutyusokat hibrid kutyáknak is nevezik. Az elképzelés lényege az, hogy így a keresztezett fajták jó tulajdonságai megmaradnak, az új kutya csak a szülők pozitív jellemzőit örökli, míg az esetleges genetikai alapú problémákat, betegségeket sikerül kiküszöbölni. Ezt azonban sokan vitatják. Az ellenzők azzal érvelnek, hogy fajtatiszta kutya vásárlása esetén számolhatunk azzal, hogy kedvencünk várhatóan mekkorára nő majd, milyen a vérmérséklete, hogyan viszonyul a gyerekekhez, idegenekhez, hogyan viseli, ha lakásban tartjuk, míg a hibrid kutyáknál mindezeket nem láthatjuk előre. Az sem feltétlenül igaz, hogy a hibrid kutyák egészségesebbek, náluk is előfordulhatnak különböző genetikai zavarok.
A „formatervezett” kutyákat valójában leginkább borsos áruk különbözteti meg az „egyszerű” keverék kutyusoktól. Egy ilyen négylábúért akár 2500 dollárt is elkérnek a tenyésztők. Az egyik legnépszerűbb dizájnkutya a puggle (Pug+Beagle, vagyis mopsz+beagle). A puggle annyira népszerű, hogy a hibrid kutyát vásárolni szándékozók 90%-a ilyen kutyusra vágyik. 2005-ben a puggle átlagos ára elérte a 950 dollárt. Az újonnan kreált fajta azután lett elképesztően népszerű, hogy szerepelt a New York Post címlapján, illetve feltűnt a Good Morning America című reggeli műsorban, valamint Jake Gyllenhaal beszélt saját kutyájáról az Ellen DeGeneres Show-ban. Híres puggle-gazdik Gyllenhaal mellett: Sylvester Stallone, Julianne Moore és James Gandolfini. A puggle előnye, hogy hosszabb orra miatt nem jellemzők rá a mopszoknál gyakori légzési problémák.
A másik rendkívül kedvelt dizájnkutya a labradoodle (Labrador Retriever+Poodle, vagyis labrador+uszkár). Az első labradoodle kutyusok (Sultan, Sheik és Simon) 1989-ben születtek Ausztráliában, amikor egy tenyésztő olyan vakvezető kutyát próbált létrehozni, amely nem okozhat allergiás panaszokat. A megoldást a labradoodle jelentette, mivel az uszkárnak nem hullik a szőre. További designer kutyák: a schnoodle (törpe schnauzer + uszkár), a cockapoo (cocker spániel + uszkár), a buggs (Boston terrier+mopsz), a pomapoo (pomerániai+uszkár), valamint a yorkipoo (yorkie+uszkár). Felmerül a kérdés: vajon a cocker spániel-bobtail keveréket cocktail-nek fogják hívni? :)
Miközben a divat terjed, sokan igen erőteljes kritikákat fogalmaznak meg azzal kapcsolatban, hogy míg a menhelyeken számtalan „sima” keverék kutyus vár gazdára, a tehetősebb emberek közül sokan mégis dizájnkutyákat vásárolnak magas áron, mert az „trendi”.
Kommentek